مس زنجان ، آنچه لازم است از مس زنجان بدانید

معرفی مس زنجان ( خرید ظرف مسی زنجان از مس جان )

مس زنجان یکی از قدیمی ترین نمادهای تاریخی این استان با قدمت است. استان زنجان از گذشته های دور مهد سرزمین فلزات گوناگون از جمله مس بوده است. دسترسی پذیری بالا به منابع مسی موجب آمیخته شدن هنر و فرهنگ این استان با این فلز زیبا شده است. از این رو ظروف مسی همواره جایگاه ویژه ای را در بین صنایع دستی استان زنجان دارند. لازم به ذکر است قدمت ساخت ظروف مسی در استان زنجان به دوره ساسانیان برمی گردد. اما این هنر در دوره سلجوقیان و همزمان با استقرار اقوام جدید در ایران به رشد و شکوفایی رسیده است.

 استان های گوناگونی از کشور عزیزمان در حوزه ساخت ظروف مسی اعم از سینی مسی، قابلمه مسی و ... فعال هستند اما در این بین مس زنجان به واسطه استفاده از مس با کیفیت به تافته ای جدا بافته تبدیل شده است. به همین دلیل نه تنها در بازارهای داخلی بلکه در بازارهای خارجی نیز می توان مس زنجان را یک برند معتبر دانست.

ویژگی های ظروف مسی

خرید ظرف مسی به چند دهه اخیر محدود نمی شود بلکه هزاران سال است که بشر از این ظروف استفاده می کند. انسان ها در ابتدا نیازهای کاربردی خود را با سنگ و چوب مرتفع می کردند اما آنها با گذر زمان به اهمیت فلزات پی بردند و به استفاده از آن روی آوردند. در این بین مس بیش از سایر فلزات برای استفاده در ظروف مورد توجه واقع شد. علت محبوبیت مس تنها به میزان خلوص بالا و فراوانی آن بر نمی گردد. استفاده از ظروف مسی دارای محاسن بی شماری است که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

  1. استفاده از ظروف مسی می تواند موجب خوشمزه شدن غذا شود. علت این امر به پخش یکسان حرارت توسط ظروف مسی برمی گردد. در واقع این ظروف شرایطی را فراهم می کنند که غذا آهسته و به صورت یکسان بپزد. این امر در خوشمزگی نهایی غذا بسیار موثر است.
  2. فلز مس رسانای خوبی برای گرما است. از این رو بسیار سریع حرارت را به غذا منتقل می کند. به همین دلیل زود پخته شدن غذا از دیگر ویژگی های ظروف مسی است.
  3. مس یکی از عناصر مهم و ضروری برای خون سازی است. بنابراین کسانی که از کم خونی در عذاب هستند می توانند به صورت طبیعی با استفاده از ظروف مسی به برطرف شدن مشکل خود کمک کنند.
  4. بدن تمامی انسان ها دارای مقدار مشخصی مس است. منابع غذایی قادر به تامین مس مورد نیاز بدن نیستند. از این رو بدن بسیاری از افراد با کمبود مس مواجه است. کمبود مس خود را با بی حالی و کسالت نشان می دهد. استفاده از ظروف مسی می تواند به تامین مس مورد نیاز بدن کمک بسیاری کند.
  5. بسیار از انسان ها به خصوص بانوان از فقر آهن در عذاب هستند. بدن  نمی تواند آهن را به تنهایی جذب کند. به همین دلیل مس در طی یک واکنش شیمیایی شرایطی را برای جذب آهن فراهم می کند. بنابراین در جهت برطرف کردن مشکل کمبود آهن می توان اقدام به خرید ظرف مسی کرد. زیرا این ظروف می توانند مس مورد نیاز بدن را تامین کنند.

سینی مسی

مس زنجان اصل چه ویژگی هایی دارد

همانگونه که گفته شد مس زنجان به واسطه کیفیت و زیبایی بالا به یک برند معتبر تبدیل شده است. اما در بسیاری از مواقع بسیاری از فروشنده ها مس سایر استان ها را به نام مس زنجان یا مس جان به فروش می رسانند. اگر چه تمایز دادن مس اصل از مس غیر اصل امری کاملا تخصصی است اما در ادامه به برخی نکات کلیدی اشاره می شود که استفاده از آن می تواند به داشتن یک انتخاب درست کمک کند.

  1. در ساخت ظروف مسی برقراری تناسب بین حجم و وزن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر این تناسب وجود نداشته باشد می توان نتیجه گرفت مقدار مس به کار رفته برای ظرف کمتر از حد استاندارد است. همچنین گاهی عدم مهارت مسگر موجب استفاده از مس زیادی می شود که پیامدی جز سنگینی ظرف در پی نخواهد داشت. به طور مثال سینی مسی که مختص حمل چای است نباید آنقدر سنگین باشد که به دست فشاری وارد کند.
  2. آنچه موجب متمایز شدن مس زنجان شده است میزان چکش خوری آن است. هر چه تعداد ضربات وارد شده بیشتر و ریزتر باشد، کیفیت مس بالاتر خواهد بود. در واقع در جهت حفظ ظرافت کار لازم است که ضربات به نقاط نزدیک هم وارد شود. هر چه ظروف مسی ظریف تر باشد با ارزش تر است.
  3. قلع به کار رفته در بخش داخلی ظروف مسی از جمله نکته مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. با توجه به اینکه ظروف مسی با سلامت انسان ها سروکار دارد بهتر است سطح داخلی آنها با قلع خالص پوشانده شود. امری که در مس زنجان به خوب مورد توجه قرار گرفته است.

تمامی موارد ذکر شده به خوبی گویای علت تمایز مس زنجان از سایر مس های بازار است.

برای خرید ظرف مسی زنجان به فروشگاه مس جان سر بزنید.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش